reklama

Jozef Tiso - fakty a mýty

60 výročie popravy Jozefa Tisa vyvolalo sériu článkov o tomto kňazovi rímskokatolíckej cirkvi ,prezidentovi vojnového slovenského štátu, človeku, ktorého viny a konanie sa snaží časť hierarchie tejto cirkvi zľahčovať a ospravedlňovať. Volá po jeho historicky a ľudsky spravodlivom zhodnotení. Je však príznačné, že novodobí historici ,ktorí sa snažia o jeho rehabilitáciu alebo aspoň spravodlivé historické zhodnotenie, sú sami členmi kléru, alebo aspoň majú k nemu veľmi blízko. Kňazi ako Moravčík, ktorý sa dokážu pozrieť na tohto človeka aj z hladiska morálky viery kriticky, sú odsúvaní v RCK na okraj a nie sú vypočutí. Pretože dnešní predstavitelia slovenskej RCK typu Sokola, Tondru, Korca a im verných jednoznačne Tisa ospravedlňujú a snažia sa ho glorifikovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (182)
Tiso osloboditeľ
Tiso osloboditeľ (zdroj: bez)

Za popularitu Jozefa Tisa v určitýchkruhoch slovenskej spoločnosti môžu mýty, ktoré sú okolo jeho osoby stále živé.Vznikajú zmiešaním emócií s neznalosťou faktov.

1. Mýtus,že Židia, ktorým Tiso udelil výnimky, mu v Jeruzaleme odhalili pamätnú tabuľu avo Vatikáne sa začal proces jeho blahorečenia. Žiaľ, tabuľu v Jeruzaleme nikto nevidel a Vatikán o blahorečení Tisanič nevie.

2.Mýtom o jeho politickej činnostije, že odmietal názory Adolfa Hitlera. Vyhlásenia o vernosti tretej ríši až dokonca , vyznamenávanie Nemcov v Banskej Bystrici po potlačení SNP boli lengestá - naoko, aby ochránil Slovákov pred pomstou po vypuknutí povstania. Faktom je, že Jozef Tiso videl v Hitlerovi jediného garanta slovenskejštátnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3.Ďalším tvrdením je, že po vojneho popravili hoci nebol vyhlásený za vojnového zločinca. Na Slovensku sa tododnes podáva ako pomsta Čechov a Židov. Zabúda sa, žeprotihitlerovská koalícia sa už počas vojny dohodla, kto bude súdený za vojnovézločiny. Spolu s fašistickými pohlavármi Nemecka aj pohlavári všetkýchkolaborujúcich štátov. Takto po vojne súdili kolaborujúcich európskychpolitikov, quislingov. Boli vynesené rozsudky smrti, v Maďarsku, v Belgicku avo Francúzsku.

4. Rabíni boli intervenovať u Tisa ,aby sanevzdal prezidentskej funkcie. Rabínižidovských náboženských obcí v memorande datovanom 6.marca 1942 s naivnounádejou očakávali porozumenie a zastanie, ktoré by u prezidenta Tisa mohlidosiahnúť. Osobne ho prevzal z rúk rabína ArminaFriedera prezident a zároveň kňaz Jozef.Tiso:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Vo svojom zúfalstve dovolávame sa Vás, Pán prezident republiky,ako najvyššieho sudcu v štáte, plne presvedčení, že uznávate ešte vyššiehosudcu nad sebou. Ako služobníci Boží prosíme Vás pokorne, v najhlbšej núdzi,dožičte sluchu hlasu Božiemu a pomôžte nám v našom najväčšom nešťastí. Veďvšetých nás stvoril jeden Boh a pred jedným Bohom budeme sa raz zodpovedť.Zľutujte sa nad nami a našimi rodinami, ženami a mužmi, starcami a deťmi, čo vnúdzi a v slzách spoločne prosia Boha na nebesiach o pomoc a dúfajúc v Jehomiloť skladajú svoj osud do Vaších rúk. Pán prezident, ako kňaza a služobíikaBožieho Vás snažne prosíme, vypočujte tento hlas, hlas osemdesiat tisícnešťastníkov,čo sa chvejú o život svoj a o život svojich najdrahších.".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rabín Frieder v svojom denníku komentuje toto stretnutie:

"Myslel som, že pr i čítaní týchto slov, napísaných od srdca, ajbezcitný človek bude dojatý. Avšak, odchádzajúc od prezidenta, som nemalpocit,že by ho moje slová dojali, alebo pohli k nejakej zmene.

O zopár týždňov neskôr 25.marca 1942 zo Slovenska odišiel prvý transport.

5.Antižidovská politikaslovenského vojnového štátu zahŕňa asi najšokujúcejšie mýty okolo Jozefa Tisa. Pod jeho vedením bolo Slovensko do roku 1944 jediným európskym štátom, zktorého územia sa iniciatívne deportovali Židia, a Slovensko pritom neboloobsadené Nemcami. V iných krajinách sa začali deportácie až po okupácii. JozefTiso deportácie nespochybňoval, naopak, verejne ich podporoval. Známe sú jehovyhlásenia ako „Slováci, zbavte sa svojho škodcu" či „Židom sa iba odoberá to,čo nakradli. Jozef Tiso nepodpísalŽidovský kódex, lebo vraj s ním nesúhlasil. Židovsky kódex bolo spojenie zákonov dojedneho celku, ktore dosiaľ figurovali ako jednotlivé zákony, nariadenia avyhlášky. Celkový počet zákonov, vyhlášok a nariadení, ktoré obsahoval "Židovskýkódex" bolo 270. Potláčanie a aj samotná likvidácia práv a slobôdžidovských občanov bola zhrnutá v 351 zákonoch, nariadeniach a vyhláškach. Židovský kódex ,vládne nariadenie zo septembra1941,zahŕňalo a sprísňovalo všetky dovtedajšie protižidovské nariadenia. Tisoako prezident nepodpisoval vládne nariadenia, mohol podpisovať iba zákony. Akopremiér je podpísaný pod všetkými protižidovskými nariadeniami do októbra 1939.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

6.Akoprezident udelil 30 000 výnimiek pre Židov. Po 60 rokoch od holokaustu sa historikom podarilonarátať len asi 1 000 výnimiek aj pre najbližšiu rodinu „výnimkára". Nemuselnosiť hviezdu, deti mohli chodiť do školy. Šanca, že sa s rodinou vyhnedeportácii. V prvom rade ich dostávali Židia, ktorí konvertovali nakresťanstvo. Dostávali ich najmä lekári či veterinári. V roku 1939 bolo totiž z1 400 lekárov až 600 Židov. V decembri 1940 žilo na Slovensku 89 000 Židov. Dodo septembra 1944, bolo vyvezených 58 000 ľudí. Prežilo ich asi 800. Ostatnízahynuli v koncentračných táboroch po celej Európe. Ďalších 12 000 Židov potomvysťahovali Nemci s gardistami po obsadení Slovenska v septembri 1944.Popravili 1 200 ľudí. Celkovo prežilo 10 000slovenských Židov, a to vďaka obyčajnýmh Slovákom, ktorí ich ukrývajúc,riskovali vlastnú likvidáciu. Legenda o30 000 vydanych prezidentskych vynimkach je hlboko v podvedomi slovenskejverejnosti. Durica počet zvyšuje na 35 000. Ochrannych štatútov včase Slovenského štátu bolo niekoľko druhov. Prezidentské výnimky bolipridelované kancelariou prezidenta republiky, pripadne intervenciou prezidenta.Ďaľším druhom boli ministerské výnimky, napr. ministerstva školstva a osvety,ministerstva financíi. atd. Existovala aj "biela karta", ktorachránila Žida od deportácie kým mal trvalý pracovný pomer. Každá vynimka,potvrdenie, legitimácia, dekret, sa vzťahovala aj na rodinných príslušníkov ajej platnosť v mnohých prípadoch bola časovo obmedzená.

Nespravnou interpretáciou vznikajú súčty, ktore byv praxi znamenali, ze absurdný počet 30 000 Židov (35 000 podľa Ďuricu) museloprežiť holokaust vďaka výnimkám.

Kancelária prezidenta udelila 577 výnimiek, vzťahujúcich saaj na 251 rodinných prislušníkov. Celkovo ochraňovala 828 osôb.

Triezvym odhadom je možné určiť spoločný početprezidentských dekrétov, ministerských výnimiek, a daľších rôznych legitimáciía potvrdení, atd., ktoré ochraňovali takto židovských občanov na priemer 6-7tisíc osôb, v r.42-45.. Väčšinavýnimiek a dekrétov bola získaná cestou korupcie a rôznych protihodnôt. Mnohíministerskí úradníci dostávali v prípadoch kedy hrozila deportácia finančnéobnosy v rozpätí od 10 tis. korún slovenských až 100 tisíc. "Židovskýkrál" Dr. Anton Vaško, šéf 14.oddelenia prijal za svoje funkčné obdobie naMinisterstve vnútra finančný obnos celkovo 1 milion korún slovenských (SNA.NSTn lud. 17/46). Garancia nebola nikdy zaručenáštátom, alebo osobou prezidenta. Napr. Rabi Reich z Bánoviec, ktorý malpodpísanú prezidentskú výnimku od prezidenta Tisa bol deportovaný vo veku 81rokov a zahynul v koncentračnom tábore.


Proti antižidovskej politike slovenského štátu protestoval aj Vatikán. Naprotesty reagoval prezident Tiso listom pápežovi. Okrem iného v ňom vysvetľoval: Židia sa u nás mali dobre, ale odvďačili sa tým, ževyvolali povstanie.

Napísal to v čase, keď väčšina z 58 000deportovaných slovenských Židov bola už pravdepodobne mŕtva alebo čakala nasmrť v koncentrákoch.

Naša vina tkvie v našej vďačnosti a vernostivoči Nemcom, ktori nielenže uznali a schvaľovali existenciu nášho národa a jehoprirodzené právo na nezávisloť a národnú slobodu, ale pomáhali mu aj protiČechom a Židom, nepriateľom nášho národa. Sme si vsak celkom istí, že táto"vina" je v očiach katolíkov našou najväčšou cťou. Úsilie nepriateľovz našej činnosti vykonštruovať príčinu znevažovania cti kléru a cti cirkvi predsvetom, je naskrze farizejské. Najväčšou ozdobou láskavej matky cirkvi je, žeona sama poveruje svojich kňazov, aby slúžili malým národom, teda sama cirkevsi váži malé národy a neponecháva ich napospas dravým vlkom. Kňaz ochranca arobotník svojho ľudu istotne prekáža tým, čo by chceli malé národy pohltiť avykoristovať./z listu pápežovi/

Autenticke dokumenty a údaje su vždy neuprosné anedokážu ich umlčať polopravdy podané v akejkoľvek podobe ľudáckej propagandy.Sú tichou obžalobou klérofašistického režimu Slovenského štátu v rokoch1939-45, kedy zo slovenska navždy odislo 64 transportov označených ako "DA"a bolo zavraždených 70 000 slovenských Židov. Prezidentom Slovenskéhoštátu-Slovenskej republiky bol Dr. Jozef Tiso.

citácie sú z: KOREKTURA -Dejiny Slovenska a Slovakov/Martin Hegedus/

súvisiace : Katolíckesmútenie za minulosťou :/Karol Moravčík/

http://pravda.newtonit.sk/default.asp?cache=772899

Katarína Domanská

Katarína Domanská

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  1x

...

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu